Halfway / Vaheruumis

25/2/2015 – 14/3/2015
Draakon Gallery, Tallinn, Estonia

Works on display: 'Meet me halfway''In and out of focus', 'Acknowledgements' and 'Sweet Measure'

PRESSITEADE

Kolmapäeval, 25.02.2015 kell 17.00 avab PILLE-RIIN JAIK (1991) Draakoni galeriis isiknäituse „Vaheruumis".

Pille-Riin Jaik on Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna tudeng. Aastatel 2013-2014 viibis ta vahetusõpingutel Viini Kaunite Kunstide Akadeemias. Lisaks on ta end täiendanud  Valand’i Kunstiakadeemias, Göteborg’is ja olnud Erasmus progammi raames praktikal Tšehhis. Oma noorusest ja jätkuvast tudengiseisusest hoolimata on tal ette näidata kenake näitusekogemus Eestis ja Euroopas, sh. on ta esinenud Prantsusmaal, Inglismaal, Austrias, Saksamaal, Soomes, Leedus ja Rootsis.
Pille-Riin Jaik uurib meie kohalolu ruumis – ta toob „sama laua taha“ kokku nii füüsilise- kui ka virtuaalkeskkonna. Kõrvutades oma töös digitaaltehnoloogiat ja leidobjekte, kasutades kohati lausa orgaanilist ollust, nagu juuksed ja tolm, uurib ta süsteemide korrastatust ja tundmatut x-faktorit, mis järjekindlalt põrmustab katsed korda luua ja säilitada.

Pille-Riin Jaik:

„„Aeg ei olnud enam voolav liiv. Ajast sai raha” - Svetlana Boym´i tsitaat 13. sajandil toimunud teisenduse kohta inimteadvuses, kui loobuti aja suhtelisuse mõistest. Aeg muudeti millekski universaalseks, täpseks, mehhaaniliseks ja loetavaks. Kuid proovides luua fiktsiooni korrastatusest, jääb alati vastuolu: unversiumis kehtiva seaduse järgi on kõik korrastamise katsed suletud süsteemis ette nähtud luhtuma.

Kui vaatajad on ekraanidega ümbritsetud ühistranspordist öökapini, on nende paiknemisest ruumis saanud (uuesti) midagi suhtelist. Kate Mondlochi küsimus ekraanikasutusest kunstis on kolinud tänavatele: kuhu paigutub vaataja, kui ta näeb samaaegselt aktuaalset ruumi (ümbritsevad objektid, tema füüsiline ümbrus) ja virtuaalset ruumi (ekraani poolt pakutav) korraga? Kas ta on mõlemas ruumis või mitte kummaski?
Kas inimene ise on võimeline sobituma oma ideaalsetesse süsteemidesse?“

Näitus jääb avatuks 14. märtsini 2015.

Tänud: Sten Saarits, Argo Mürgimäe, Kadri Raigo, Ivo Jaik, Reimo Võsa-Tangsoo, EKA fotograafia osakond.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Rohkem infot siin

NÄITUSEST MEEDIAS
Loonurm, Erle. EKA tudeng uuris läbi fotoobjektiivi, kuhu asetub inimene digitaalühiskonnas. – Kultuur.err web, 25.02.2015